Videoklubber i Danmark


Adresser


Fyn – Sjælland – Jylland – Bornholm – Falster

Jylland

Aktiv Video Klub Aarhus

Formand:
Erik Lund Nielsen
Spergelbakken 11
8520 Lystrup
Tlf.: 86 22 13 30
Webside:www.avk-aarhus.dk
E-mail:erikogida@get2net.dk

Aalestrup Videoklub

Formand:
Jens E. Brendborg
Engvangen 9
9620 Aalestrup
Tlf.: 98 64 30 54
Webside:www.aalestrupvideoklub.dk
E-mail:jens@brendborg.dk

Aarhus video&fotoklub

Formand:
Jesper Andersen
Vestervang 9, 2-923
8000 Aarhus
Tlf.: 24 63 04 66
Webside:www.aarhusvideoogfotoklub.dk
E-mail:andersen.jesper@gmail.com

Haderslev Videoklub

Kontakt:
Tobias Bengtson

6100 Haderslev
Tlf.: 42 16 08 94
Webside:www.h-vk.dk
E-mail:formand@h-vk.dk

Horsens Smalfilm og Videoklub

Formand:
Anker Ejdal Frandsen
Dagnæsallé 5 B.
8700 Horsens
Tlf.: 76 59 20 10
Webside:www.hsvk.dk
E-mail:ejdalfrandsen@yahoo.dk

Randers Amatørfilmklub

Formand:
Poul Loch Jensen
Nørrebrogade 43
8900 Randers
Tlf.: 86 41 39 37
Webside:www.randersfilmklub.dk
E-mail:plochjensen@gmail.com

Ribe Videoklub

Formand:
Poul Søgaard Madsen
Toften 15 A.
5760 Ribe
Tlf.: 75 42 36 76
poul.soegaard@sol.dk

Varde Videoklub

Formand:
Per Allerslev
Majsvænget 4
6800 Varde
Tlf.: 75 21 15 16
E-mail:allerslev@mail.dk

Video 2000

Kontakt:
Ib Graadal
Webside:www.video2000.dk
E-mail:video2000@forum.dk

Videoklubben Klostergade

Formand:
Leif Brandes
Strandbyvej 30
8240 Risskov
Tlf.: 86 17 58 87
Webside:www.videoaarhus.dk
E-mail:brandes1@live.dk


Sjælland – Bornholm – Falster – Fyn – Jylland

Fyn

Odense Videoklub - klubben for fynske Film Amatører

Formand:
Kurt E. Jensen
Bådvej 96
5240 Odense NØ.
Tlf.: 23 93 40 50
Webside:www.odensevideoklub.dk
E-mail:formanden.ovk @odensevideoklub.dk

Østfyns Video Klub

Formand:
Ebbe Jnsson
Dronningensvej 22
5800 Nyborg
Tlf.: 20 29 75 09
Webside:www.oestfynsvideoklub.dk
E-mail:formand@oestfynsvideoklub.dk


Jylland – Sjælland – Bornholm – Falster – Fyn

Sjælland

Amager Videoklub

Formand:
John Christensen
Listedvej 84 1. th.
2770 Kastrup.
Webside:www.amagervideoklub.dk
E-mail:

Birkerød videoforening. Videoklubben Oculus

Formand:
Bent Sand Høgsberg
Keilstruplund 53
3460 Birkerød
Tlf.: 45 81 27 22
E-mail:bent@get2net.dk
E-mail:oculus@dfv.dk

Dansk Amatør Videoredigerings Klub (davk)

Webside:www.davk.dk Klubben for alle der har videoredigering som hobby.

Gladsaxe Film- og Videoklub

Formand:
Sven E. Ottosen
Mosevej 2, 2. th.
2860 Søborg
Tlf.: 39 67 03 38
Webside:www.gfv.dk
E-mail:

Gladsaxe Ungdoms Film- og Videoklub

Formand:
Ove Nysom
Landerslevvej 51
2880 Bagsværd
Tlf.: 44 98 08 03
E-mail:ove.nysom@med.ge.dk

Greve Videoklub

Formand:
Hans Reinholdt Johansen
Olsbækhøj 37
2670 Greve
Tlf.: 28 35 40 03
Webside:www.grevevideoklub.dk
E-mail:gvk@grevevideoklub.dk

Gribskov Videoklub

Formand:
Jannik Andersen
Maglebjergvej 9, Ørby
3200 Helsinge
Tlf.: 40 89 28 12
Webside:www.gribskovvideoklub.dk
E-mail:jannikfoto@gmail.com

Grønnegadecentrets Videoklub (Hillerød)

Kontakt:
Poul Erik Nielsen
Kildevænget 44, Meløse
3320 Skævinge
Tlf.: 40 82 00 77
E-mail:sandber@digtele.dk

Haslev Videoklub

Formand:
Poul Erik Dinesen
Hirsevænget 1
4690 Haslev
Tlf.: 56 31 53 32

Helsingør Smalfim- og Videoklub

Kontakt:
Ole Christensen
Lindehøj 11
3000 Helsingør
Tlf.: 49 21 37 32
E-mail:och@ggk.dk

Ishøj Foto & Videoklub

Gildbrovej 11, Parterre
2635 Ishøj
Tlf.: 25 78 77 84
Webside:www.ishojfoto-videoklub.dk
E-mail:fotoklub2635@gmail.com

Køge Videoklub

Formand:
Ejnar Ritsmer
Bakkevej 5
2690 Karlslunde
Tlf.: 40 18 52 58
E-mail:ritsmer@mail.tele.dk

LSKvideo

Kontakt:
Niels Wulff
Kløverbakken 33
2830 Virum
Tlf.: 45 85 17 93
Webside:www.lskvideo.dk
E-mail:nwulff@c.dk

Nivå Amatør Teater

Kontakt:
Birger Ullstad
Kalvehaven 6
2990 Nivå
Tlf.: 49 14 52 77 eller 49 18 18 36
E-mail:gbullstad@post.tele.dk

Roskilde Film- og Videoklub

Formand:
Bjarne Larsen
Mejeristræde 1, Vindinge
4000 Roskilde
Tlf.: 40 54 54 11
Webside:www.roskildevideo.dk
E-mail:bjarne@roskildevideo.dk

Rødovre Film- og Videoklub

Formand:
Flemming Jensen
Tlf.: 43 99 32 44
Webside:www.roedovrevideo.dk/
E-mail:flemming@madewell.dk

Side-linien Videoklub

og andre fælles aktiviteter
- til mennesker med sårbare sind og psykiske problemer.
Bragesgade 8 C
2200 Kbh. N.Tlf.: 35 82 85 51

Slagelse Smalfilm og Videoklub

Formand:
Bent Elgaard Nielsen
Kjærsvej 125
4220 Korsør
Tlf.: 58 36 23 20
E-mail:bent.elg@mail.dk

Videoklubben PS

Formand:Tom Iving
Pensionisternes Samvirke
Griffenfeldsgade 58
2200 København N.
Tlf.: 35 37 24 22
Webside:www.iving.dk/video/index.htm
E-mail:datastuenps@hotmail.com

Videoklubben Zoom

Kontakt:
Gunnar Buusmann
Markskellet 5, 3.
2720 Vanløse
Tlf.: 38 71 43 93

V.I.P. (Værløse)

Kontakt:
Kjeld Salling
Tlf.: 44 48 16 16
Webside:www.voresvideoklub.dk
E-mail:ks.vip@os.dk

Jylland – Sjælland – Fyn – Bornholm – Falster

Bornholm

Filmværkstedet Bornholm

Formand:
Erik Grønvang Nielsen
Store Torvegade 1. 1. 0006
3700 Rønne
Tlf.: 56 94 02 28
Webside:www.filmbornholm.dk
E-mail:formand@filmbornholm.dk

Jylland – Sjælland – Bornholm – Falster – Fyn

Falster

Multimedieklubben NFMK

Formand:
Henrik Elo Jørgensen
Grønsundvej 70
4800 Nykøbing Falster
Tlf.: 54 82 60 20
Webside:www.multimedieklubben.dk
E-mail:henrik@nfbk.dk